26 May 2018 tarihinde rene clinic tarafından yazıldı.

KİŞİYE ÖZEL KOZMETİK DÖNEMİ…

This post is also available in: Türkçe (Turkish)

Kişiye özel kozmetik dönemi

Dünya üzerinde milyarlarca insan var ve hepsinin parmak izleri birbirlerinden farklı. Küçük ama gizemli detaylarda her bir kişiyi birbirinden ayıran özellikleri var. Aslında derimiz, kolajen dokumuz, bunların özellikleri ve ihtiyaçları için de aynı şey geçerli. Bireyleri birbirinden ayıran özellikler kişisel bakım için tercih etmeleri gereken kozmetiklerin de farklı olmasını gerektiriyor. Kuru bir cilde sahip bir kişinin yağlı derisi olanla aynı ürünü kullanmaması zaten hepimizin tahmin edebileceği bir konu. Ancak bu farklılıklar sadece kişiler arasında da değil, aynı bireyin değişik dönemlerdeki deri ve deri altı durumu ve ihtiyaçları da değişiyor. Yaş, mevsim, hormonal döngü, hastalıklar, kimi ilaç kullanımları, sigara ve güneşin zararlı etkileri, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, çalışma saatleri, uyku düzeni gibi belli başlıca sayabileceğimiz uzun bir liste derimizin ve altındaki yapıların durumunu ve ihtiyaçları üzerine etkilidir. Peki ama nasıl durum tespiti yapacağız? Diyelim durum tespiti yaptık nasıl bir ürün kullanmamız gerektiğine karar vereceğiz? Yorulmanıza gerek yok artık teknoloji kişiye özel kozmetik döneminin kapılarını aralamış durumda. Bilgisayarlı deri analizleri bir süreden beri hem deri güzelliğinizi değerlendirmek için hem seçilecek tedavilere karar vermek için hem de yapılan işlemlerin başarısını takip edebilmek için kullanılıyor. Adeta güzelliğe check-up yapan bu sistemler kronolojik yaşınızın yanında deri yaşınızı tespit edebiliyor.

GERÇEK YASIN ÖNEMİ YOK

Gerçek yaşınızın artık bir önemi kalmadı. Pek çok kişi artık yaşından çok daha genç gözüküyor ve eskiden bunun sırrı sadece genetik özelliklerimizken, şimdi kaç yaşında gözükeceğinizi bu doğrultuda yapacaklarınız belirliyor. Genç görünmenin sırrı, botoks, dolgu, nem enjeksiyonu, vitaminler ve çeşitli lazer uygulamalarından geçiyor ve tüm bunları yaparken deri analizi özelliklerinize göre doktorunuz size özel planlama yapıyor.

HANGİSİNİ SEÇELİM?

Deri analizi cihazları, deri altı ölçümlerine bakarak krem içeriklerinde ideal karışımı gerçekleştirerek kişiye özel kozmetik hazırlıyor. Bu uygulamanın en önemli özelliği dönemsel veya mevsimsel değişikliklere bağlı olarak deri altınızın ihtiyaçları değiştiği zaman analizle değişen ihtiyaçlar tespit edilerek hazırlanan kozmetiğin içeriğinin de değişmesidir. Sadece sizin için dikilen bir elbise gibi artık kozmetikleriniz de size özel hazırlanıyor. Kişiye özel hazırlanan bu kozmetiklerin derinizde yarattığı kalite artışını da yine analiz cihazlarıyla takip etmek mümkün.

Prof. Dr. Reha Yavuzer

Rene Clinic