29 August 2018 tarihinde rene clinic tarafından yazıldı.

Kolajenimizi arttırma zamanı geldi !

This post is also available in: Türkçe (Turkish)

Gençleşme veya genç kalma adına yapılabilecek pek çok işlem mevcut. Elbette sağlıklı yaşam, beslenme, düzenli egzersiz hepimizin yapması gerekenler. Bunlara ek olarak botoks ve dolgu uygulamaları, vitamin kombinasyonları, aminoasit takviyeleri, fibroblast kültürleri, zenginleştirilmiş yağ transferleri gençleştirme ve genç kalma adına sıkça seçtiğimiz yöntemlerden. Ancak kolajen indüksiyonu belki de en önemlisi.

Kolajen indüksiyon nedir?

Tüm vücudumuzda  hücrelerimizde kollajen üretilmekte. Yaşlanma ile bu üretilen kollajenin hem kalitesi hem de üretim miktarı azalmakta. Bedenimizi uyararak tekrar kollajen üretimini gençlik yıllarımıza doğru yaklaştırmak ve üretilen kollajenin kalitesini yukarı çekmek için yapılan bir dizi işleme Kollajen İndüksiyon Tedavisi diyoruz. Dışarıdan kollajen benzeri maddeler yani dolguları vermek yanında bireyin kendi kollajen üretimini arttırmak önümüzdeki yıl en çok başvurulan yöntemlerden olacak. Kollajen indüksiyon tedavisi bireyin kendi kollajen üretim miktarını ve kalitesini arttırmayı, elastikiyet kaybını geri çevirmeyi ve tüm bunlara bağlı deri kalitesini arttırmayı amaçlar.

Hangi amaçla yapılıyor?

Yaşlanma denilen doğal süreçte deri kalitesinin ve kollajen miktarının azalması ile parlaklığını yitirmiş ve örselenmiş bir dış örtü ortaya çıkıyor. Alında yatay ve dikey kırışıklıklar, kaşlarda düşüklük, üst göz kapağında deri fazlası, yağ torbacıklarının belirginleşmesi, alt göz kapağında ince kırışıklıklar, alt göz kapağında torbalanmalar, yanak dokusunda aşağıya ve öne doğru yer değiştirme, dudaklarda incelme ve dikey kırışıklıklar, kulak memelerinde büyüme ve sarkma, burun ucunda düşme, gülme çizgilerinde derinleşme, elmacık kemiği bölgesinin dolgunluğunun azalması, boyunda sarkıklıklar azalan kolajen miktarımıza bağlı.

Nasıl yapılıyor?

Kollajen indüksiyon tedavisinde enjekte edilen biostimulanlar ve enerji bazlı uygulamalar tek başlarına veya kombinasyon olarak kullanılır. Bu yöntemlerle fibroblast denilen ve kollajen üretiminden sorumlu olan hücrelerin sayıca arttırılması, ürettikleri kollajen miktarının fazlalaştırılması hedeflenir.

Etkilerini görmek için kaç seans yapılması gerekiyor?

Seans sayısı 2 ile 6 arasında değişir.

Hangi bölgelere uygulanıyor?

Derimizin tüm vücudumuzu kaplaması nedeniyle hemen hemen tüm bölgelere uygulanabilen kollajen indüksiyon tedavisine en sık yüz bölgesi için başvurulmakta. Bunun yanında bu yöntem özellikle liposuction sonrasında meydana gelen yüzey düzensizliklerinin tedavisinde, kol ve bacak iç kısımlarındaki hafif gevşekliklerde oldukça başarılı sonuçlar vermekte. Diyetle hızlı kilo veren bireylerde de elastikiyet katbı olmaması amacıyla koruyucu olarak kollajen indüksiyonu önerilir.

Bu bölgelerdeki sağladığı faydalar neler? 

Kollajen indüksiyonu uygulanan bölgede kollajen sayısının ve kalitesinin artışı ile kaybedilmiş olan elastikiyet kaybı azalır, derinin nem tutma özelliği artar, deri altı dokusunun kalınlaşması ile daha sağlıklı, diri ve genç görünümlü bir cilt elde edilir. Dışarıdan bakıldığında daha parlak ve canlı gözüken deri artık dış etmenlere ve yaşlanma sürecine de daha dayanıklı hale gelir