“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu (tip) bölgesi burnun kemiksiz sadece kıkırdaktan oluşan en önemli kısmıdır. Burnun kemik yapısından memnun olup sadece uç kısmını beğenmeyen hastalar için uygulanan işlemdir. Önden bakıldığında aşırı genişlik veya darlık olan, yandan bakıldığı zaman burun ucu aşırı kalkık veya düşük olan ya da aşırı ileri de veya geride olan,  simetri problemleri olan hastalara uygulanır.

Ameliyat Öncesi
Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, ameliyat hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama ve üç boyutlu görüntülemeler, gerekli tahlil ve tetkikler yapılır.

Ameliyat
Genel anestezi ya da lokal anestezi altında, yaklaşık 1 saat sürede doğal görüntü elde edilecek gerekli işlemler yapılır. Hastanın burun yapısına göre ek prosedürleri (çene estetiği, elmacık kemiği estetiği, septoplasti) eklenebilir. Özel bant uygulama, gerektiğinde silikon burun tamponu ve atel uygulaması yapılabilir.

Ameliyat Sonrası
Kısa sürede beslenme başlar, ilk 24 saat soğuk uygulama önerilir. Aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Eğer tampon uygulanmış ise 2- 3 gün sonra çekilir. Burun üzerindeki atel 7. gün çıkarılır ve burun ucu dikişleriniz alınır. Atel çıkarılma sonrası banyo yapılabilir, iş hayatına dönülebilir. İlk günlerde nefes alma güçlüğü olabilir. Yüzde ve burunda şişlikler ve morluklar oluşabilir. Hafif aktivitelere 3 hafta sonra, ağır aktivitelere ise 4-6 hafta sonra başlanabilir. 

Alternatif Yollar
Burun ucu kaldırma, özel kas bölgerine uygulanan botulinum toksin-A ile de sağlanabilir.Ayrıca özel burun dolguları ile de burun ucu şekillendirilmesi uygun hastalara uygulanabilir.

ANESTEZİ
ANESTEZİ Lokal-Sedasyon-Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 30 dk-1 saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 3-5 gün
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ Sürekli
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 ay-1 yıl
AĞRI
AĞRI Yok