“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı en sık yapılan estetik cerrahilerin başında gelir. Meme şekil ve hacim bozukluklarında, meme boyut küçüklüğünde, iki memenin simetri bozukluklarının giderilmesinde başvurulabilecek güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca meme kanseri cerrahi sonrası yeniden meme oluşturma ya da diğer meme ile simetri sağlanmasında da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Dünya çapında uzun yıllar kullanımda olan protezler oldukça güvenilirdir.

İmplant Çeşitleri

Salin- Silikon jel;
İki tip implant bulunmaktadır, salin (tuzlu su dolgulu) ya da silikon jel. Büyütme ameliyatlarında sıklıkla yüksek kaliteli silikon jel implantlar kullanılmaktadır. Bu tip implantlarla çok daha doğal görüntü elde edilir.

Düz-Pürtüklü;
Yüzey özeliği olarak pürtüklü olanlar tercih edilir. Bu tip implantlarda kapsül denilen sert bağ dokusu oluşumu çok daha az görülmektedir.

Anatomik (damla)- Yuvarlak;
Kişinin beden yapısına, meme boyutuna, meme dolgunluğuna göre doktorunuz ile beraber belirlenecek özelliklerdir.

Cerrahi Öncesi Değerlendirme

İlk görüşmemizde sizin memenizle ilgili şikayetlerinizi, ameliyattan beklentilerinizi, konu hakkındaki endişelerinizi öğrenmeyi hedefliyoruz. Bu görüşmede sizinle ilgili detaylı bilgiler (ek hastalıklar, ilaç kullanımı, gebelik hikayesi, meme hastalıkları geçmişi) ediniyoruz. Daha sonra meme muayenesi yapmamız ve bir takım meme ölçümleri yapmamız gerekiyor. Ameliyat öncesi fotoğraflama ve 3 boyutlu görüntüleme yapılacaktır.

 

Ameliyat

Genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. İmplant yerleştirmek için giriş deliği olarak alt meme oluğu ya da meme başı alanının (areola) alt yarım dairesi seçilir. Yaklaşık ameliyat süresi 1- 1,5 saattir. Meme protezleri açılan cep içine meme dokusunun altına, göğüs kas (pektoral kas) altına ya da dual plan denilen her iki plana yerleştirilir. Kesi yerine, kullanılacak proteze, protezin yerleştirileceği alana kişinin meme ve beden özelliklerine göre doktorunuzla birlikte karar verilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası birkaç saat içinde beslenmeye başlar ve yürüyebilirsiniz. Sıklıkla 1 gecelik hastane yatışı yeterlidir. Ameliyat sonrası ağrı kesiciler ve antibiyotik kullanılır. Memede gerginlik hissi olabilir. Özel destekleyici sütyen kullanılır. 2-5 gün içerisinde sargılarınız çıkartılır ve duş alabilirsiniz. Yaklaşık 1 hafta içerisinde iş başı yapılabilir ama ağır hareketlerden kaçınılmalıdır. Spor yapmaya 1 ay sonra izin verilir ve başka sütyenlerde kullanılmaya başlanabilir. Dikişleriniz kendiliğinden erimektedir.

Kanser Taraması

Ameliyat sonrası her kadın gibi rutin taramalar devam eder. Kırk yaş sonrası her kadın yıllık mamografi çektirmelidir.

Yan Etkileri

Genel anesteziye bağlı yan etkiler, cerrahiye bağlı erken dönem yan etkiler ya da geç dönem yan etkiler görülebilir. Oluşabilecek yan etkiler ilk görüşmelerde doktorunuz tarafından sizlere detaylıca anlatılacaktır.

Başka Hangi Yöntemlerle Meme Büyütmesi Yapılabilir?

Meme büyütme için meme içerisine dolgu maddeleri ( hyaluronic asit ) veya yağ enjeksiyonu ile de yapılabilir. Bu tip yöntemler hala günümüzde tartışmalara açıktır. Ayrıca bu yöntemler tekrarlayan işlemler gerektirir. Sıklıkla memeye yağ enjeksiyonu protez ile meme büyütme sonrası meme üst kesiminde doğal görünüm elde etmek için kullanılır.

Sonuç

Protezle meme büyütme ameliyatları sonrası elde edilen sonuçlar uzun ömürlüdür. Ömür boyu kullanım süresi vardır. Ameliyat sonrası aşırı kilo alıp verme, aşırı skar dokusu oluşumu, yaşlanma, gebelik öyküsü ile meme şeklinde değişimler olabilir. Böyle durumlarda yenileme ameliyatları ileriki yıllarda gerekebilmektedir.

ANESTEZİ
ANESTEZİ Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 1-1,5 Saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 1 Hafta
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ Sürekli
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 Ay - 1 Yıl
TEKRAR SÜRESİ
TEKRAR SÜRESİ About Half Permanent
UYARI
UYARI Özel Sütyen
AĞRI
AĞRI Minimal
NOT
NOT Silikon protez kullanılır