“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Çene Küçültme

Oldukça güvenlidir ve kalıcı sonuçları olan ameliyatlardır. Bir takım komplikasyonları olabilir. Enfeksiyon oranları yabancı cisim yerleştirilmediği için çok daha az görülür. Kemik iyileşme dönemi yani kaynama dönemi olduğu için başlangıçta çiğneme ağrılı olabilir ve şişliklerin yok olması biraz daha uzun sürebilir.

Ameliyat Öncesi
Kişi hakkında ayrıntılı medikal bilgi elde edilir. Kullandığı ilaçlar ve ek hastalıklar mutlaka sorgulanır. Kişinin beklentileri ve çenesi hakkındaki şikayetleri dinlenir. Ameliyatta neler yapılabileceği, nasıl bir görüntü elde edileceği beraber konuşulur. Hastanın diğer yüz yapıları ayrıntılı incelenir. Hasta muayenesi yapılır. Uygun çizimler ve gerekli fotoğraflama yapılır.

Ameliyat
Genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 saat kadar sürer. Kesiler çene altından yada ağız içinden yapılabilir. Ağız içinden yapılırsa bakteri bulaşma riski daha fazladır ama görünür bir iz oluşmaz. Daha sonra uygun oranda kemik doku çıkarılır ve kalan kemik yapıların iyileşmesi için plak vidalar ile tutturulur. Dren yerleştirilmez.

Ameliyat Sonrası
Hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Ağız içi kesi yapılmışsa uygun antibiyotiklerle desteklenir. Beslenmesi ilk günlerde sıvı ağırlıklı olur. Eve gider gitmez banyo yapabilir. Ağız içi dikişler kendiliğinden erir. Çene altı dikişler 10. gün alınır. Kişinin yüzü ve çene etrafı şişebilir ve morarabilir. Hasta 7-10 gün sonra işe dönebilir.

Sonuç
Her iki ameliyat ile kişi özgüveni ve sosyal girişkenliği artar. Hasta değerlendirirken burun ameliyatı, yüz germe, dudak büyütme gibi ek girişimler hatırlatılmalıdır.

ANESTEZİ
ANESTEZİ Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 1-2 saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 7-10 gün
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ Sürekli
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 ay- 1 yıl
AĞRI
AĞRI Minimal
NOT
NOT Dolgular ile şekil verilebilir.