“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Meme Başı ve Çevresi Pigmentasyonu

Meme kanseri cerrahisi sonrası meme başı ve koyu renkli çevresi ‘areola’ çizimidir. Meme başı ve çevresi yapımı mastektomi adıyla bilinen memenin alınması sonrasında memenin tekrardan yapılmasının gerçekleştirildiği tedavi yolculuğunun son durağıdır. Meme başı ve çevresinin yapımı her ne kadar son basamak işlem olsa da, estetik gözle memeyi ‘’meme’’ gibi gösteren dokunuştur. Yara izleri için genel olarak tanımlanan en erken işlem zamanı bir yıl olarak tanımlanmış olmasına rağmen meme ucu ve çevresi için mutlaka kişinin hastalık öyküsü doğrultusunda rekonstrüksiyonunu yapan doktorun onayı ile işlem gerçekleştirilir. Mikropigmentasyon işlemi son ameliyatı takiben en erken bir kaç ay içerisinde yapılabilir. Alerjik reaksiyonu olup olmadığı cildin aktif enflamatuar ve enfeksiyöz durumları, diyabet, kanama diyatezleri, sistemik enfeksiyon hastalıklarıyla ilgili bilgi alındıktan sonra test pigmentiyle deri testi yapıldıktan sonra uygulamaya geçilir. Uygulama altı kısımdan oluşur.

İşlem Sıralaması

  • Meme başı çevresi ve meme başının yerinin belirlenmesi
  • Meme başı çevresinin ölçülüp biçilmesi
  • Pigment seçimi ki bunlar sadece medikal uygulamalar için üretilmiş ve antialerjik doğal pigmentlerdir
  • İğne seçimi, yine sadece bu işlemler için farklı incelikte ve şekillerde üretilmiş olmalıdır

İşlem

  • İşlem öncesinde topikal, lokal veya blok anestezi uygulanır. İşlem 2-3 saat kadar sürer. Uygulamadan sonra ince bir kabuklanma oluşacaktır. Bu durum bölgenin daha koyu görünmesine yol açar. Kabuklanma ortadan kalktığında, renk açılır (ortalama %30-40) ve daha doğal bir görünüm olur.

İşlem Sonrası

  • Bir ay sonra kontrole gelene kadar meme başı ve çevresi ölçülerinde özel bir bant ile kapatılmalı ve açılmamalıdır. İşlem yapılan bölgeye bir hafta boyunca epitelizan kremi uygulaması yapılmalıdır. Bu krem uygulamayı yapan klinik tarafından verilir. Kullanılan pigmentler doğal olduğundan kalıcılık 1-2 yıl arasındadır. Kişinin cilt özelliklerine göre daha az da kalabilir. 12-15 ay sonra tekrarlanması önerilir. Zamanla renkte bir açılma meydana gelmesine rağmen hiç bir zaman tamamen etki kaybolmaz. Net sonuç işlemden bir ay sonra ortaya çıkar. Gerekirse rötuş amaçlı bir uygulama yapılabilir. Enfekte olmaya yatkın bir uygulamadır. Uygulama sırasında hijyenik koşullara çok dikkat edilmesi gerekmektedir, bu yüzden bu işlemin klinik ortamında ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması sağlık ve estetik görünüm açısından son derece önem arz etmektedir.
ANESTEZİ
ANESTEZİ tropikal , lokal anestezi
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 2-3 saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 1-2 hafta
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ 1-2 yıl
AĞRI
AĞRI Yok
NOT
NOT Tekrar seans gerekebilir