menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Botulinum Toksin Uygulaması


Botulinum Toksin Uygulaması Nedir?

Botulinum toksini, bir bakteri olan Clostridium Botuliunum A egzotoksinidir. Bu toksin sinir uçlarından kasların kasılması için gerekli olan maddelerin, sinir tarafından salınmasını engeller. Böylece uygulanan bölgedeki kasların kasılmasını azaltarak, ciltteki mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Yaşlanma ile yüz mimik kasları kuvvetleri artar ve hem üst yüzde hem de alt yüzümüzde derinin kırışmasına bu kas kasılmaları sebep olur.

Toksin kas içine enjekte edilir ve sadece o bölgede sinir kas arası iletişim azaltılır. Etkisi geri dönüşlüdür ve vücuttan tamamen atılır. 

İşlem sonucunda doğal bir görüntü elde etmek ana amaçtır. Dinlenmiş ve taze bir görünüm elde edilir. Mimik çizgilerinizin derinleşmesiyle ortaya çıkan kızgın, üzgün görüntünüzün yerini dinlenmiş ve mutlu bir görünüm alır. 

Kullanım Alanları

  • Alın bölgesindeki yatay çizgilerin, iki kaş arasındaki dikey çizgilerin, göz kenarındaki (kaz ayağı) yatay çizgilerin, burun üzeri çizgilerinin (bunny line), dudak üzeri dikey çizgilerinin (smoker line) giderilmesinde
  • Diş sıkma problemlerinde (Masseter)
  • Ağız köşesi kaldırılmasında
  • Gülme ile diş etlerinin görünürlüğünün (gummy smile) azaltılmasında
  • Boyundaki çizgilerin azaltılmasında
  • Kaş kaldırılmasında
  • Yüz felcindeki asimetrilerin giderilmesinde
  • El, ayak ve koltuk altı (aksilla) aşırı terlemelerinin tedavisinde (hiperhidroz)
  • Migren ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

İşlem Öncesi Neler Yapılmaktadır?

Enjeksiyon yapılacak alanlar belirlenir, çizim yapılabilir. Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, işlem hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama yapılır. Gebelik ve emzirme mutlaka sorgulanmalıdır. 

İşlem Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Herhangi bir anestezi gerektirmez. Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere mikroenjeksi­yon yöntemi ile uygulanır. Eğer terleme tedavisi yapılacak ise el ve ayak ağrılı olabileceği için lokal anestezi uygulanabilir. Kırışıklık için uygulama süresi 5 dakika, terleme tedavisi uygulaması ise 10-15 dakikayı bulabilir. Doğru kas içine uygulanması çok önemlidir. 

İşlem Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama sonrası 1-2 saat yüzün yıkanmaması, makyaj yapılmaması, masaj yapılma­ması, eğilme ve yatma gibi hareketlerin yapılmaması önerilir. Kişi günlük yaşamına hemen dönebilir. Etkisi yaklaşık 2 gün içerisinde başlar ve tam etki yaklaşık 7-10 gün arasında  görülür. İlk uygulamada etki tam görülmediği için, yaklaşık 7-10 gün civarı kontrol gerektirir. Yetersiz etki olduğu zaman ek doz uygulaması ve/veya asimetrilerin düzeltilmesi yapılır. Bu işlem tamamen geri dönüşlüdür. 

 

ANESTEZİ
ANESTEZİ Topikal
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 5-10 Dk.
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ Yok
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ 4-6 ay
NET SONUÇ
NET SONUÇ 7-10 gün
AĞRI
AĞRI Yok