menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Leke Tedavisi

Cildimizdeki “melanin” denilen pigment maddeleri kişilerin cilt rengini belirler. İçerdiği melanin miktarına göre de cilt rengi koyulaşır. Güneş lekeleri, yaşlanma lekeleri ve gebelik lekeleri (melasma) melanin pigment artışından kaynaklanır. Aynı zamanda bu uzun süreli güneş maruziyeti ile cilt yaşlanır ve ince kırışıklıklara zemin hazırlar.

Bu lekeler görünür hale geldiği zaman rahatsız edici olabilir. Bunlardan kurtulmak herkesin hayalidir. Kliniğimizde yapılacak olan ayrıntılı cilt analizi sonrasında, lekelerinizden kurtulma aşamasında sizlere yardımcı olmaktayız.

Ama unutulmamalıdır ki, leke problemi tamamen yok edilemez. Mutlaka her sene tedavinizi yenilemeniz gerekecektir. Çoğu leke güneşe maruziyet ile tekrarlar. Düzenli tedaviler ile hiç bir zaman eskisi kadar kötü hale gelmez. Tedavinizin düzenli yapılması ve ciddi güneş koruması anahtar rol oynar. Bu yüzden leke tedavileri yaz aylarında yapılmaz. Sadece idame tedavilerin kontrol altında devamına izin verilir. 

Ek tedavi olarak da günlük C vitamini kullanımı ve anti oksidan tabletler önerilir. Aynı zamanda cildin nem dengesinin korunması çok önemlidir. Cilt nemlendirmesi kozmetik ürünlerle yeterli gelmiyorsa mutlaka nem enjeksiyonları ile desteklenmelidir. 

Lekelerden ve İnce Kırışıklardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Lekelerden kurtulmak ve baskılamak için cilt soyma (peeling) işlemleri, ışık ile enerji terapileri (BBL), lazerler (Q-switch) ve Cosmelan- Dermamelan kit yöntemleri kullanılabilir.

Cilt üzerinde birtakım soyma işlemleri ile cilt üst tabakası yenilenerek bu sıkıntılardan kurtulmak mümkün. Böylece kolajen üretimi artar, hücre bölünmesi hızlanır, ölü deriler yok olur. Kişinin cilt yapısına ve ihtiyacına en uygun yöntem seçilir ve uygulanır. Cilt soyma ve yenileme yöntemleri: Lazer ile cilt soyma, Kimyasal peeling ya da fiziksel peelingdir. Kliniğimizde kimyasal peeling ve lazer ile cilt soyma işlemleri yapılmaktadır.

Lazer ile Cilt Soyma nedir?

Ablatif CO2 lazerler ya da Coolaser (Erbium lazer) ile cilt soyma işlemi yaptırmak mümkün. Bu lazerler suya karşı spesifik tutulum gösterir. Böylece cildin en üst tabakasındaki epitel hücresi içindeki suyu hedef alarak hasar meydana getirir. Bu cihazlarla kişinin cilt ve leke yapısına uygun derinlik ve uygulama alanı belirlemek mümkün. Kış dönemi yapılması önerilir.

Cosmelan-Dermamelan Sistemi

Bu sistemin derideki melanin pigmentini azaltarak leke açıcı ve engelleyici özelliği bulunmaktadır. İçlerinde aynı zamanda deri soyucu olan peeling özelliği taşıyan maddelerde bulunmaktadır. Ancak soyucu etkisi az olmasından dolayı yan etkisi azdır, kabuklanmaya yol açmaz. Her cilt yapısına uygundur ve kış aylarında uygulanabilir. Akne izlerine de faydası vardır.

Cosmelan daha yüzeysel lekeler için, Dermamelan ise daha derin yerleşimli lekeler için uygundur.

Yüz ve vücut uygulamaları yapılabilir. İlk uygulandıktan sonra maske yüzde 8-12 saat kalır ve kişi maskesini evde kendi çıkarır. Kişi 48 saat sonra kontrole geldiğinde ise devam kremleri sürülür ve eğitim verilir ve kliniğimizde destek LED terapiler eklenir. Yaklaşık 2-3 ay kişi belli günler kontrole çağırılarak tarafımızca takipleri yapılır. Kişinin tedaviye uyumu başarı şansını arttırır.

BBL Hero

Yaklaşık 20 yıldır Amerika’da kullanılan ve kümülatif etkisiyle gayet başarılı olan bir ışık terapisidir. Kişinin ihtiyacına göre dalga boyu ve özel başlığı uygulanır. Leke için uygulanacak ise özel dalga boyuna uygun başlık ve filtre kullanılır ve leke üzerine spesifik atışlar yapılır.

Herhangi bir anestezi gerektirmez. Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere, gerekli sayıda atışlar yapılır. Özel başlığı sayesinde hem yüzde hem vücutta hem de küçük lezyonlarda spesifik atışlar yapılabilir. İşlem yaklaşık 10 dakika kadar sürer. Hafif kabuklanma görülür ve bir kaç gün içerisinde kendiliğinden kabuklar düşer. Cilt nemlendirmesi ve güneş koruması önemlidir. Tekrar seanslar gerekebilir. 

Q-Switch ND-YAG Lazer

Lazer teknolojisinin bir ürünüdür. Q-switch Nd-YAG lazer sistemi ile pigmentler parçalanır. Parçalanan melanin pigmentlerinin de hücrelerimiz tarafından zamanla yok edilir. Kişinin cilt rengi ne kadar açıksa o kadar başarılı olur. Aynı zamanda baskılamaya da sebep olduğu için koruyucu tedavi özelliği de vardır. Kabuklanma ve cilt soyulmasına sebep olmaz. Ağrısızdır, anestezi gerektirmez. Özellikle yaz ayları öncesi leke hastalarına önerilir ki baskılama ile yazın oluşabilecek leke sayısı kontrol altında tutulmuş olunur. 

Bütün uygulamalar kişiseldir. Doktorlarımızın muayenesinden sonra size uygun en uygun tedavi planı yapılır. Bütün tedaviler aynı anda yapılmaz. Uygulamalar tek seansta sonuç vermez. Birden fazla seanslar ve kombine yaklaşımlar gerekebilir.

ANESTEZİ
ANESTEZİ Yok
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ İşleme göre değişkendir
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ İşleme göre değişkendir
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ İşleme göre değişkendir
NET SONUÇ
NET SONUÇ İşleme göre değişkendir
UYARI
UYARI Seanslar gerekir
NOT
NOT Cilt analizi gerekir