menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Fibroblast Kök Hücre Tedavisi

Kolajen, bağ dokumuzun fibroblast hücreleri tarafından üretilen ana yapı malzemesidir. Bağ dokusunu duvara benzetirsek kolajen, bu duvarın tuğla taşları olmaktadır. Yıllar geçtikçe kolajen üretimi azalmaktadır. Cildin bu taşıyıcı ana madde yapımı azalmasından dolayı gevşeme, kırışma, gözenek gibi cilt belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Fibroblast kök hücre tedavisi ise gençlik aşısı olarak bilinen kişinin kendi hücrelerini kendine enjeksiyon yöntemidir. Kişiden doku örneği elde edilir, laboratuvar ortamında hücreler çoğaltılır ve kişiye tekrar enjekte edilir. Otolog kültüre fibroblast denilen bu yöntemle kişinin kendi dokusu ile kolajen üretimi arttırılarak ciltte gençlik, tazelik, dinamik bir yapı kazandırılmış olur. Ayrıca akne skarlarının tedavisinde de kullanılabilir.

Yaşlanmada önemli ölçüde frene basmamıza yardımcı olur. O yüzden diğer gençleştirme yöntemleri ile kombine olarak kullanılması önerilir. Tek başına yeterli olmayabilir.

İşlem Öncesi Neler Yapılmaktadır?

Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, işlem hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama, işlem sonrası sonuçların beraber değerlendirilmesi yapılır. Ön hazırlık gerektirdiği için lokal anestezi altında sıklıkla kulak arkasından 0,5 cm'lik doku örneği alınır. Alınan doku örneği laboratuvarlara gönderilir. Burada kendi fibroblast hücreleriniz özel şartlarda kültür ortamında çoğaltılır. Doku alınan bölge tek dikişle kapatılır. Yaklaşık 3-4 hafta sonra kişi, elde edilen dokunun nakli için tekrar çağırılır.

İşlem Nasıl Gerçekleştirilmedir?

Elde edilen hücreler özel dolgu maddeleri içerisinde kolay enjekte edilebilen kıvamda gönderilir. İşlem dolgu uygulamaları gibi anestezi gerektirmez. Ofis şartlarında mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilir. İşlem yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer. Kolajen üretimi ihtiyacı olan yüz, boyun, dekolte ve ellere uygulanabilir.

İşlem Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlemden yarım saat sonra yıkanabilir, yeme içme serbesttir. Fibroblast kök hücre uygulamasından sonra aynen toksin uygulaması gibi uygulama bölgesinde kızarıklık, şişlik ve/veya morluk olabilir. Kişi ertesi gün rahatlıkla işine gidebilir. Etkinliğinin görülmesi için 1 hafta - 10 güne ihtiyaç vardır. Kişinin ihtiyacına göre tekrar seans gerekebilir ve diğer mezoterapiler ya da dolgu işlemleri ile kombine edilebilir. 

ANESTEZİ
ANESTEZİ Yok
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 10-15 dakika
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ Yok
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ 4-6 ay
NET SONUÇ
NET SONUÇ 1 hafta - 10 Gün
AĞRI
AĞRI Minimal
NOT
NOT Tekrar seans gerekebilir