menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Jinekomasti

sportive-man-s-body-dark-wall.jpg (14.86 MB)

Jinekomasti erkeklerde görülen meme büyümesine verilen isimdir. Tek taraflı olabileceği gibi iki taraflı da görülebilir. Sosyal ve psikolojik olarak olumsuz etkilere yol açabilir. Nedeni çoğunlukla idiopatik (tespit edilemeyen) olsa da bazı hormon bozuklukları, ilaç kullanımı, kronik karaciğer, tiroid ve böbrek hastalıkları jinekomastiye neden olabilir. Jinekomasti meme bezi veya yağ dokusunun veya her ikisinin birden artışı ile karakterize olabilir. Doktorunuzun yapacağı muayene ve isteyeceği tetkikler ile problemin hangi dokudan kaynaklandığı tespit edilecek ve buna uygun bir tedavi planı belirlenecektir. Yağ dokusundan zengin bir jinekomastinin tedavisinde çoğunlukla liposuction tercih edilirken meme dokusundan zengin bir jinekomastinin giderilmesinde bu yöntem yetersiz kalabilir ve cerrahi eksizyon eklenebilir. Belirgin deri fazlalığı olan durumlarda VASER (ultrasonik) liposuction gibi işlemlerle cilt sıkılaşması sağlanabilirken daha büyük boyutta ve sarkık bir meme varlığında cerrahi olarak fazla cildin çıkarılması gerekebilir.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve bir gece hastanede kalış gerektirebilir. Ameliyat 1-1,5 saat sürer.  Yağ çekme yapılacak alanlara yakın kıvrım yerlerine denk gelen 0,5 cm'lik kesilerle girilir. Ağrı kontrolü için bu deliklerden deri altına özel bir sıvı verilir. Belli süre beklendikten sonra enerji bazlı cihazlarla yağlar parçalanır ve aynı yerlerden parçalanmış olan yağlar çekilir. Dren yerleştirilmez. Ameliyat bitiminde giydirilen korsenin 1 ay boyunca kullanılması gerekir.

Ameliyat sonrası

Kısa sürede beslenme başlar. Operasyondan birkaç saat sonra taburculuk planlanabilir. Özel bir korse yaklaşık 3- 4 hafta boyunca kullanılır. Dikiş bölgelerinden ilk gün hafif sıvı sızıntıları olabilir. Operasyondan 2 gün sonra banyo yapılabilir. İşe geri dönme 1 hafta sonra, hafif egzersiz 3 hafta sonra, ağır egzersiz 6 hafta sonra yapılabilir. Operasyon alanlarında morarma ve şişlikler görülebilir, bunların iyileşmesi ortalama 2- 3 hafta sürer. Tam iyileşme 6 ay - 1 yıl sonundadır. Yağ çekme işlemlerine eklenen prosedürlere göre bu süreler değişkenlik gösterebilir.

 

ANESTEZİ
ANESTEZİ Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 1-2 saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 1 hafta
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 ay- 1 yıl
UYARI
UYARI Özel korse
AĞRI
AĞRI Minimal