menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Karın Germe

Karın germe, fazla olan karın derisinin ve yağ dokusunun uzaklaştırılması, alttaki kasların sıkılaştırılması ile düz bir karın elde etme yöntemidir. Bu yöntemle aynı zamanda doğum sonrası oluşan göbek altı çatlaklarından kurtulmak da mümkündür. Hem kadın hem de erkek için uygundur. Her mevsim yapılabilir.

Kimler Karın Germe Ameliyatına Uygundur?

Karın germe kilo verme ameliyatı değil kontür düzeltme ameliyatıdır. Karın dokusunda fazla cilt sarkması, fazla yağ dokusu olması gereklidir. Doğuma bağlı karın kaslarında gevşeme, göbek altı hizada deri çatlakları, kilo vermeye rağmen sarkan ve gitmeyen karın yağ dokusu olan hastalar uygun adaylardır. Özellikle yakın bir gelecekte gebelik düşünen adayların, ameliyatları gebelik sonrasına ertelemesi önerilir.

Ameliyat Öncesi

Kişi hakkında detaylı medikal bilgi ve karın muayenesi yapılır. Kullanılan ilaçlar, ek hastalıklar, geçirilmiş cerrahiler ve gebelik hikayesi öğrenilir. Karın ölçümleri ve gerekli fotoğraf çekimleri yapılır. Ameliyattan hemen önce de çizim ve planlama yapılır. Mutlaka anti-embolik çoraplar giydirilir.

Ameliyat

Genel anestezi altında yapılır. Bikini bölgesinde kalan, her iki leğen kemiği arası boydan boya uzanan çizgisel ve iç çamaşırı şeklinde eğimi olan kesi ile başlanır. Fazla olan deri ve yağ dokusu çıkarılır ve alt tabakadaki karın kasları sıkılaştırılır. Göbek deliği karın gerildikten sonra yeni yerine  yerleştirilir. Ameliyat süresi 2-3 saattir. Dren yerleştirilir. Uygun pansuman yapılır ve özel korse giydirilir.

Ameliyat Sonrası

Beslenme birkaç saat sonra başlar. Beslenme sonrası hasta yürütülür. Başlangıçta hafif öne eğik yürümeniz gerekir. Drenleriniz birkaç gün içinde çekilir. Yaklaşık 1- 2 gün hastane yatışı gerektirir. Taburculuk sonrası banyo izni verilir. Eve gidince hafif işler yapılabilir. İşe dönme ise yaklaşık 10- 14 gün içinde olur. Korse 1 ay sürekli kullanılır. Ağır aktiviteler ve spor 1 ay sonra yapılabilir.

Hangi Ameliyatlar Eşlik Eder?

Daha güzel bir karın kontürü elde etmek için yağ çekme(liposuction) sıklıkla eşlik eder. Karın dokusuna , her iki basene, yan yağ yastıkçıklarına, sırta yapılabilir. Aynı seansta meme cerrahisi de kişinin şikayetlerine göre eklenebilir.

Yan Etkileri

Genel anesteziye ya da ameliyata bağlı istenmeyen etkiler olabilir. Karın dokusu gergin olacağı için yara yeri iyileşme problemleri görülebilir. Estetik ameliyatlarda en sık emboli görülme ihtimali olan cerrahi işlemdir. Bu yüzden ameliyat öncesi ve sonrası doktorunuzla etkili iletişim halinde olmalısınız. Kesi izleri kalıcı olacaktır ancak çamaşır hizası içerisine yerleştirilir ve iz tedavisi gerekli durumlarda doktorunuz tarafından uygulanacaktır.

Ameliyat Sonrası Gebelik Düşünülebilir Mi?

Ameliyata yakın gebelik planı varsa ameliyatı gebelik sonrasına ertelemekte fayda vardır. Ancak tam iyileşme sağlandıktan sonra (1 yıl) gebelik düşünülebilir.

Sonuç

Kişinin özgüvenini arttıran ve fiziksel aktivitelerini kolaylıkla yapmasına sebep olan, memnuniyeti yüksek bir ameliyattır.

ANESTEZİ
ANESTEZİ Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 2-3 saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 2 hafta
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 ay- 1 yıl
UYARI
UYARI Özel Korse
AĞRI
AĞRI Orta