menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Burun Ucu Kaldırma (Tipplasti)

Burun ucu (tip) bölgesi burnun kemiksiz sadece kıkırdaktan oluşan kısmıdır. Burnun kemik yapısından memnun olup sadece uç kısmını beğenmeyen hastalar için uygulanan bir işlemdir. Önden bakıldığında aşırı genişlik veya darlık olan, yandan bakıldığı zaman burun ucu aşırı kalkık veya düşük olan, simetri problemleri olan hastalara uygulanır.

Ameliyat Öncesi
Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, ameliyat hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama ve üç boyutlu görüntülemeler, gerekli tahlil ve tetkikler yapılır.

Ameliyat
Genel anestezi ya da lokal anestezi altında, yaklaşık 1 saat sürede doğal görüntü elde edilecek şekilde gerekli işlemler yapılır. Hastanın burun yapısına göre ek prosedürler (çene estetiği, elmacık kemiği estetiği, septoplasti) eklenebilir. Özel bant uygulama, gerektiğinde silikon burun tamponu veya kendiliğinden eriyen süngerimsi burun tamponu koyulabilir. Atel uygulaması yapılabilir.

Ameliyat Sonrası
Beslenme kısa bir süre sonra başlar. Burun üzerine ve yüze soğuk uygulama yapılır. Bu uygulamaya ilk 24 saat devam edilmesi önerilir. Beslenme sonrası hasta yürütülür. Aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Eğer silikon tampon uygulanmış ise 2- 3 gün sonra çekilir. Burundaki ateli ıslatmadan saçlar kuaför usulü yıkanabilr. Boyundan aşağı duş alınabilir. Burun üzerindeki atel 7. gün çıkarılır ve burun ucu dikişleriniz alınır. Atel çıkarılma sonrası iş hayatına dönülebilir. İlk günlerde nefes alma güçlüğü olabilir. Yüzde ve burunda şişlikler ve morluklar oluşabilir. Hafif aktivitelere 3 hafta sonra, ağır aktivitelere ise 4-6 hafta sonra başlanabilir. 4- 6 hafta sonra gözlük kullanılabilir.

Alternatif Yollar
Burun ucu kaldırma, özel kas bölgerine uygulanan Botulinum Toksin-A ile de sağlanabilir. Ayrıca özel burun dolguları ile de burun ucu şekillendirilmesi uygun hastalara uygulanabilir.

ANESTEZİ
ANESTEZİ Lokal-Sedasyon-Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 30 dk-1 saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 3-5 gün
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ Sürekli
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 ay-1 yıl
AĞRI
AĞRI Yok