menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatında (Redüksiyon mammoplastis) sarkmış, şekli bozulmuş aşırı fazla dokusu olan meme küçültülüp yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu kadınlarda sırt ve bel ağrısı, omuz bölgesinde çöküntü, meme altında terlemeye bağlı cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Aynı zamanda kadınların fiziksel aktivitelerinde de kısıtlılık meydana getirdiğinden küçültme ameliyatı sonrası kişilerin özgüvenleri artmaktadır.

Ameliyat Sonrası

Sıklıkla 1 gece hastanede yatarsınız. Ameliyat sonrası beslenme kısa sürede başlar. Drenleriniz 1. veya 2. gün çekilir. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Pansumanlarınız 3. veya 4. günden sonra açık bırakılır sadece özel sütyen giyilir. Dren çekiminden 48 saat sonra duş almaya izin verilir. Memelerde ağrı, şişlik ve morluklar oluşabilir. 7-10 gün içerisinde bu şikayetler geriler. Bir hafta sonra işe geri dönebilirsiniz ancak ağır aktivitelerden 4-6 hafta uzak kalmanız gerekir.

Cerrahi Öncesi Değerlendirme

Meme büyüklüğünün bedeninizde yarattığı sorunlar irdelenir. Daha önce geçirdiğiniz gebelikler, emzirme öyküsü, memeye yönelik yapılan tetkikler, ailede meme kanseri öyküsü sorgulanır. Ameliyat sonrasında ulaşmak istediğiniz meme ölçüsü belirlenir.  Daha sonra meme boyu ve göğüs duvarı ölçümü, deri kalitenizin değerlendirilmesi, meme dokusunun kalitesinin değerlendirilmesi, meme başının yeri gibi birtakım ölçümler yapılır.  Ameliyat öncesi fotoğraflama ve 3 boyutlu görüntüleme yapılacaktır.

Ameliyat Öncesi Meme Kanser Taraması Yapılacak mı?

Her meme cerrahisinden önce olduğu gibi meme küçültme öncesi de meme ölçümleri yapılacaktır. Sizin ve aileniz hakkında detaylı bilgi elde edildikten sonra meme muayeneniz yapılacaktır. Her sekiz kadından biri meme kanseri olmaktadır. Bu yüzden yaşınıza uygun mamografi (meme filmi) ve/veya meme ultrasonu çektirmeniz ameliyattan bağımsız olarak önerilir.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 2 - 2,5 saattir. Meme başı bulunduğu pozisyondan daha yukarıya taşınır. Fazla olan meme dokusu ve cilt çıkartılır. Daha sonra memeye şekil verilip deri kapatılır. Meme başı korunur. Memedeki ameliyat izleri, meme başının etrafında yuvarlak olarak, meme başından meme altı oluğa kadar dik şekilde ve meme altı oluğunda yatay bir şekilde oluşturulur (Ters T yara izi). Meme içinde kan ve serum birikmemesi için dren denilen negatif basınç boruları yerleştirilir, pansuman ve özel sütyenlerle operasyon sonlandırılır. Çıkartılan meme dokuları incelenmesi için patolojiye gönderilir. 

Yan Etkileri

Genel anesteziye bağlı, ameliyata bağlı erken ve geç dönem yan etkiler olabilir. Genişlemiş skar dokusu (izler), meme başında doku kaybı, gecikmiş iyileşme problemleri en sık görülenlerdir. Oluşabilecek skarlara ait tedaviler doktorunuz tarafından planlanacaktır. 

Meme Küçültme Sonrası Tekrar Emzirebilecek miyim? 

Meme küçültme ameliyatında süt bezleri ve meme ucu arasındaki süt kanallarının bir kısmı korunmaktadır. Meme dokunuzda yeteri kadar süt bezi mevcutsa ameliyat sonrası emzirmede problem yaşamazsınız.

Meme Küçültme Sonrası Meme Kanseri Riskim Artar mı?

Meme küçültme sonrası çıkarılan tüm parçalar patolojik incelemeye gönderilir. Taramalar esnasında saptanmayan odakların erken dönemde teşhis edilme şansı olacaktır. Ayrıca vücuttaki meme dokusu azaldığı için meme kanseri riski de azalır.

Sonuç

Meme küçültme ameliyatları yüksek memnuniyet oranları olan ameliyatlardır.  Kişinin özgüveni artar, fiziksel aktivitesinde artış görülür, sırt ağrıları gibi şikayetleri ortadan kalkar. Meme dokusunda tekrar büyüme olmaz ancak ilerleyen yıllarda sarkmalar görülebilir.

ANESTEZİ
ANESTEZİ Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 2-3 Saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 7-10 Gün
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ Sürekli
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 Ay 1 Yıl
AĞRI
AĞRI Yok
NOT
NOT Rutin Meme Taramasına Devam