“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Meme Küçültme

Meme küçültme (Redüksiyon mammoplastisi) sarkmış, şekli bozulmuş aşırı fazla dokusu olan memenin küçültülerek yeniden şekil verilme ameliyatıdır. Fazla meme dokusu kadınlarda sırt ve bel ağrısı, omuz bölgesinde çöküntü, meme altında terlemeye bağlı cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Aynı zamanda kadınların fiziksel aktivitelerinde de kısıtlılık meydana getireceği için küçültme ameliyatı sonrası kişilerin özgüvenlerini arttırmaktadır.

Ameliyat Sonrası

Sıklıkla 1 gece hastanede yatarsınız. Ameliyat sonrası beslenme kısa sürede başlar. Drenleriniz 1. veya 2. gün çekilir. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Pansumanlarınız 3. veya 4. günden sonra açık bırakılır sadece özel sütyen giyilir. bu sürelerden sonra duş alabilirsiniz.Memelerde ağrı, şişlik morluklar oluşabilir 7-10 gün içerisinde bu şikayetler geriler. Bir hafta sonra işe geri dönebilirsiniz ancak ağır aktivitelerden 4-6 hafta uzak kalmak gerekir.

Cerrahi Öncesi Değerlendirme

Sizinle ve memenizle ilgili sorular sorulacak:
Meme boyutunun fazla olmasından dolayı sırt, bel, boyun ağrısı yaşadınız mı?
Omuzlarda sütyen askı çöküntünüz oluştu mu?
Meme altı oluğunda cilt rahatsızları yaşadınız mı?
Ameliyat sonrası istediğiniz meme ölçüsü nedir?
Emzirme hikayeniz ve gebelik panlanınız var mı?
Daha önce yapılan ameliyatlara bağlı iz (skar) problemi yaşadınız mı?
Ailede meme kanser öyküsü var mı?

Daha sonra meme boyu ve göğüs duvar ölçümü, deri kalitenizin değerlendirilmesi, meme dokusunun kalitesinin değerlendirilmesi, meme başının yeri gibi birtakım ölçümler yapılacak. Ameliyat öncesi fotoğraflama da yapılacaktır.

Ameliyat Öncesi Meme Kanser Taraması Yapılacak mı?

Her meme cerrahisinden önce olduğu gibi meme küçültme öncesi de meme ölçümleri yapılacaktır. Sizin ve aileniz hakkında detaylı bilgi elde edildikten sonra meme muayeneniz yapılacaktır. Her sekiz kadından biri meme kanseri olmaktadır. Bu yüzden yaşınıza uygun mamografi (meme filmi) ve/veya meme ultrason çektirmeniz ameliyattan bağımsız olarak önerilir.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 2-2,5 saattir. Meme başı bulunduğu pozisyondan daha yukarılara kişinin beden özelliklerine uygun olan seviyelere taşınır. Fazla olan meme dokusu ve cilt çıkartılır. Daha sonra memeye şekil verilip deri kapatılır. Meme başı korunur. Memedeki ameliyat izleri, meme başının etrafında yuvarlak olarak, meme başından meme altı oluğa kadar dik şekilde ve meme altı oluğunda yatay bir şekilde oluşturulur. Meme içinde kan ve serum birikmemesi için dren denilen negatif basınç boruları yerleştirilir, pansuman ve özel sütyenlerle operasyon sonlandırılır.

Yan Etkileri

Genel anesteziye bağlı, ameliyata bağlı erken ve geç dönem yan etkiler olabilir. Genişlemiş skar dokusu (izler), meme başında kayıplar, gecikmiş iyileşme problemleri en sık görülenlerdir. Oluşabilecek skarlara ait tedaviler doktorunuzla beraber yapılacaktır.

Meme Küçültme Sonrası Tekrar Emzirebilecek miyim? 

Meme küçültme ameliyatında süt bezleri ve meme ucu arasındaki süt kanallarının bir kısmı korunmaktadır. Meme dokunuzda yeteri kadar süt bezi mevcutsa ameliyat sonrası emzirmede problem yaşamazsınız.

Meme Küçültme Sonrası Meme Kanseri Riskim Artar mı?

Meme küçültme sonrası çıkarılan tüm parçalar patolojik incelemeye gönderilir. Taramalar esnasında görülmeyecek olan odakların erken dönemde saptanma şansı oluşacaktır. Ayrıca vücuttaki meme dokusu azaldığı için meme kanser riski de azalır.

Sonuç

Yüksek memnuniyet oranları olan ameliyatlardır. Meme dokusunda tekrar büyüme olmaz ancak ileriki yıllarda yaş ile beraber sarkmalar görülebilir. Kişinin özgüveni artar, fiziksel aktivitesinde artış görülür, sırt ağrıları gibi şikayetleri ortadan kalkar.

ANESTEZİ
ANESTEZİ Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 2-3 Saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 7-10 Gün
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ Sürekli
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 Ay 1 Yıl
AĞRI
AĞRI Yok
NOT
NOT Rutin Meme Taramasına Devam