menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Çene Estetiği

Çene yapısının yüzün diğer bölümleri ile orantılı olmayan hastalar için yapılabilecek ameliyatlardır. Çene ameliyatlarında ki amaç çene yapısının yüzün diğer bölümleri ile arasındaki dengeyi yakalamaktır. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir.


Çene İmplantı

Çene ucu geride olanlar, iri yapılı burnu olanlar, etli boyun yapısı olanlar, kare şekilli çene yapısı olanlar uygun adaylardır. Uygulanacak implantlar çok çeşitli olabilir. Amaç sert ve doğal çene hattını oluşturabilecek kaliteli materyal kullanmaktır. Bu ameliyata burun ameliyatı, dudak büyütme gibi ek girişimler eklenebilir.

Ameliyat Öncesi
Kişi hakkında ayrıntılı medikal bilgi elde edilir. Kullandığı ilaçlar ve ek hastalıklar mutlaka sorgulanır. Kişinin beklentileri ve çenesi hakkındaki şikayetleri dinlenir. Ameliyatta neler yapılabileceği, nasıl bir görüntü elde edileceği beraber konuşulur. Hastanın diğer yüz yapıları ayrıntılı incelenir. Hasta muayenesi yapılır. Uygun çizimler ve gerekli fotoğraflamalar yapılır. Çene ucu için 3 boyutlu simülasyonlar yapılabilir.

Ameliyat
Genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 saat kadar sürer. Kesiler çene altından yada ağız içinden yapılabilir. Ağız içinden yapılırsa bakteri bulaşma riski daha fazladır ama görünür bir iz oluşmaz. Daha sonra uygun implant çene ucuna yerleştirilir. Dren konulmaz.

Ameliyat Sonrası
Hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Ağız içi kesi yapılmışsa uygun antibiyotiklerle desteklenir. Beslenmesi ilk günlerde sıvı ağırlıklı olur. Eve gider gitmez banyo yapabilir. Ağız içi dikişler kendiliğinden erir. Çene altı dikişler 10. gün alınır. Kişinin yüzü ve çene etrafı şişebilir ve morarabilir. Hasta 7-10 gün sonrasında işe dönebilir.

Yerleştirilen İmplantlar Güvenli midir?
Oldukça güvenlidir ve kalıcı sonuçları olan ameliyatlardır. Bir takım komplikasyonları olabilir. İmplant yer değiştirebilir, sinir hasarı sonucu çenede hissizlik olabilir, enfeksiyon görülebilir.

Çene Küçültme
Genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 saat kadar sürer. Kesiler çene altından ya da ağız içinden yapılabilir. Ağız içinden yapılırsa bakteri bulaşma riski daha fazladır ama görünür bir iz oluşmaz. Daha sonra Çene ucu kemiği kesilir, küçültülür ve yeniden şekillendirip plak ve vida yardımı ile sabitlenir.

Güvenli midir?
Oldukça güvenlidir ve kalıcı sonuçları olan ameliyatlardır. Birtakım komplikasyonları olabilir. Enfeksiyon oranları yabancı cisim yerleştirilmediği için çok daha az görülür. Kemik iyileşme dönemi yani kaynama dönemi olduğu için başlangıçta çiğneme ağrılı olabilir ve şişliklerin yok olması biraz daha uzun sürebilir.

Sonuç
Her iki ameliyat ile kişi özgüveni ve sosyal girişkenliği artar. Daha orantılı sonuçlar elde etmek için burun ameliyatı, yağ enjeksiyonu, dudak dolgusu gibi ek işlemler eklenebilir. 

ANESTEZİ
ANESTEZİ Genel
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 1-2 Saat
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 7-10 gün
KULLANIM SÜRESİ
KULLANIM SÜRESİ Sürekli
NET SONUÇ
NET SONUÇ 6 ay - 1 yıl
AĞRI
AĞRI Minimal
NOT
NOT Dolgular ile şekil verilebilir.