menuclose
Bize
Sorun
“Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.”

Karbondioksit (CO2) Lazer

Karbondioksit (CO2) lazer 10600nm dalga boyu ile en güçlü lazerlerdendir. Diğer lazerlerden daha derin katmanlara ulaşıp daha yüksek ısı oluşturması kullanım alanının sınırlı kalmasına sebep olmuştur. Ancak gelişen teknoloji sayesinde lazer enerjisinin fraksiyonel hale getirilmesi, CO2 lazeri gücünü azaltmadan çok daha fonksiyonel hale getirmiştir. Fraksiyonel lazer teknolojisi sayesinde ısı hasarı oluşturulan dokunun çevresinde sağlam adacıklar kalmış olur. Böylece yan etki profili azaltılmış olur. Ayrıca uygulama sırasında ağrı oluşmaz, anestezi gerekmez, açık yara oluşmadığı için iyileşme süresi de kısalır.

Kullanım alanları

  • Sivilce izlerinin giderilmesi
  • Skar izlerinin azaltılması/ giderilmesi
  • Cilt lekelerinin giderilmesi
  • Cilt renginin açılması
  • Yanık ve ameliyat skarlarının azaltılması
  • İnce ve orta düzeydeki kırışıklıkların azaltılması
  • Geniş gözeneklerin ve kaba cilt görünümünün giderilerek cilt kalitesinin ve elastikiyetinin artırılması

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Retinoik içeren roaccutane, acnelyse tretin gibi ilaçların kullanımı
  • Yakın zamanda yapılmış kimyasal peeling mikrodermabrazyon gibi cilt soyma işlemleri durumunda lazer tedavisinden kaçınılmalıdır.

Tedavi süreci

Uygulama öncesi anestezik krem uygulanır. İşlem sonrası kızarıklık ve ödem görülür. Kızarıklık gün geçtikçe azalmaya başlar. Yaklaşık 5-7 günden sonra kabuklanma başlar. Bu kabuklar 10-15 günde dökülerek alttan yenilenmiş cilt gelir. Bu dönemlerde kapatıcı makyajla sosyal ortamlarda bulunmak mümkündür. İşlemden sonra antibiyotikli krem ve epitelizan kremler önerilir. Çok sık uçuğu (herpes labialis) çıkan hastalara işlem öncesi tabletler ile proflaksi başlamak gerekir. Kızarıklık ve ödemin olacağı ilk günler soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Cilt nemlendirmesi de bu süreçte oldukça önemlidir. Cildin ihtiyacına göre tekrarlar gerektirebilir. İşlem sonrası lekelenme olmaması için güneşten korunmak ve solaryumdan kaçınmak oldukça önemlidir.

 

 

ANESTEZİ
ANESTEZİ Topikal anestezi
OPERASYON SÜRESİ
OPERASYON SÜRESİ 40-45dk
İYİLEŞME SÜRESİ
İYİLEŞME SÜRESİ 10-15 gün
NET SONUÇ
NET SONUÇ 7-10 Gün
UYARI
UYARI yaz ayları önerilmez
AĞRI
AĞRI Minimal
NOT
NOT Tedavi planı kişiye göre belirlenir